- Komerční sdělení -finance
DomůRady a NávodyCo je to wakeboarding a může ho provozovat každý?

Co je to wakeboarding a může ho provozovat každý?

Jelikož se nám zimní měsíce pomalu ale jistě proměňují v ty jarní, přičemž už můžeme směle začít vyhlížet krásné slunečné dny, kterých se nám snad již zakrátko dostane celá řada, je dost možná nasnadě začít přemýšlet nad tím, jakým způsobem strávit letošní dovolenou.

Každý z nás je jiný a stejně tak každý svůj volný čas rád tráví jiným způsobem. Někdo rád odpočívá třeba na pláži pod slunečníkem s ledovým drinkem v ruce, někdo zase vyhledává malinko aktivnější činnosti.

A právě na ně se v tomto článku zaměříme. Konkrétně pak na vodní sporty. Už jste vyzkoušeli kupříkladu wakeboarding?

Co je to wakeboarding?

Vodních sportů existuje celá řada – třeba paddleboarding, surfování, vodní lyže a pak právě wakeboarding. Co to je? Wakeboard je v podstatě deska, která se podobá prknu na surfování, nicméně je zde několik rozdílů, a to především v rozměrech, ale i využití.

Především je opoti klasickému surfovacímu prknu o poznání širší, ale také kratší. Na rozdíl od obvyklého surfování zde jezdec také nemusí všechen pohyb zvládnout sám, ale pomůže mu tažné lano.

Je to víceméně dost podobné vodnímu lyžování, nicméně nemáte na nohou ukotveny dvě lyže, nýbrž jednu desku – právě wakeboard. Ten je poté tažen lodí, přičemž se můžete během jízdy do sytosti vyřádit zkoušením různých triků, skákáním, lámáním vln a ostatně všeho, co je vám libo.

Je wakeboarding pro každého?

Na tuto otázku existuje jediná správná odpověď – ano. Každý může jezdit na wakeboardu, nicméně chce to také nějakou tu průpravu a samozřejmě trochu tréninku. Věk v žádném případě nehraje roli.

Důležité pro tento sport je mít především alespoň nějakou sílu v pažích, protože je potřeba počítat s tím, že lano v ruce škube. Dá se na to ovšem po určité době zvyknout, ale pro představu – rychlost takového ježdění se pak pohybuje kolem třiceti kilometrů za hodinu, což je už dostatečná rychlost na to, aby wakeboardy po vodní ploše klouzaly.

A dál? Co je ještě pro wakeboarding potřeba? Chce to také nějakou dávku rovnováhy a balancu. S tím vám může pomoci třeba pár odpolední strávených v lanovém parku, který se obecně doporučuje jako ideální průprava pro wakeboarding.

To, co je zpočátku nejtěžší, je asi se na wakeboardu vůbec postavit. Tato činnost v sobě totiž kloubí sílu, mrštnost, ale třeba i švih a správné načasování. Nenechte se však rozčarovat tím, že se to napoprvé nepovede. Ani třeba napodruhé, napotřetí, je to zcela normální.

Určitě se ale nenechte odradit, byla by to škoda. Mimochodem, pokud máte už nějaké zkušenosti s vodním lyžováním, o kterém už také padlo pár slov, jízda na wakeboardu pro vás bude o něco jednodušší. Podobně i zkušenosti se snowboardem či skateboardem se zde projeví.

Na závěr musí také zaznít, že wakeboarding je lehce adrenalinový sport, tudíž je tam i kapka nebezpečí. Na to během přípravy nezapomínejte. Obzvláště pak wakeboardová vesta je proto nutností. Koneckonců, několik pádů do vody, než se naučíte na wakeboardu jezdit, zcela jistě zažijete. 

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek