- Komerční sdělení -finance
DomůBydleníZáhon, louka nebo trávník? Co si na zahradě zvolit na zem?

Záhon, louka nebo trávník? Co si na zahradě zvolit na zem?

Co na zem? To je otázka… Každá zahrada má jiné podmínky a každý majitel a majitelka zase jiný vkus a nároky na pobyt v ní. Zde jsou tři možnosti, které vás na zahradě budou těšit při pohledu směrem dolů. Květinový záhon

Materiály na zahradní cestičky

Dřevo je přírodním materiálem, a proto naprosto dokonale zapadá do vzhledu každé zahrady. Na dřevěné zahradní cestičky a chodníky se nejčastěji využívají dubové nášlapy, železniční pražce, případně různé jiné impregnované druhy dřeva.

Kámen, konkrétně ten přírodní, je bezpochyby jedním z nejvhodnějších materiálů do zahrady. Nejčastěji se používá žula, rula, pískovec či křemenec. Kameny se dobře kombinují se všemi materiály a hodí se téměř do jakékoli zahrady. Kámen je navíc velmi nadčasový materiál, který si uchová svoji originální podobu. Zajímavou možností k vytvoření zahradního chodníku nebo cestičky je také kamenný koberec.

Beton v podobě betonové dlažby je k nerozeznání od přírodního kamene a je skvělým doplňkem, který rozzáří vaši zahradu a okolí domu. Pro dláždění venkovních ploch je naprosto ideální a svými vlastnostmi vítězí nad ostatními materiály. Je kvalitní, má vysokou odolnost proti poškození, dlouhou životnost a bezproblémově se klade. Výhodou je, že se vyrábí v pestré škále atraktivních barev, speciálních povrchů tvarů a rozměrů.

Nezpevněné plochy. Chcete-li vytvořit zahradní cestičku co nejrychleji a nejjednodušeji, použijte některý z materiálů na nezpevněné povrchy, jako je štěrk, písek či říční kamínky.

Květinový záhon s pochozí plochou

Součástí každé zahrady by měl být květinový záhon. Ideálně trvalkový, protože se o něj nemusíme až tak starat. Časné jaro je pro jeho založení nejvhodnější. Pro zakládání květinových záhonů jsou ideální slunečná či polostinná místa. Naopak nevhodná jsou místa ve stínu. Je dobré, má-li květinový záhon i pěkné pozadí. Tím může být skupinka vyšších dřevin, udržovaný živý plot, zeď domu, případně pěkný plot. Ve větší zahradě jej můžete vytvořit také uprostřed trávníku, případně na břehu jezírka.

Podstatný je tvar záhonu. Na venkově můžete dát záhonu nepravidelný půdorys, ve městě a v moderní zahradě pěkně ukáže i pravidelný záhon v jistém geometrickém tvaru, například obdélník, čtverec nebo kruh. Vybírejte méně rostlinných druhů, ale ve větším množství, nejméně tři kusy z jednoho druhu. To je předpoklad toho, že vznikne krásný trs. Samozřejmě záleží také na velikosti pozemku. V případě starších a venkovských zahrad použijte při vytváření květinového záhonu klidně i více druhů, přičemž vhodné jsou běžné rostliny, nikoli exotické.

Základem záhonu by měly být trvalky, cibuloviny, okrasné trávy, případně níže kvetoucí dřeviny a určitě také růže či popínavé dřeviny na opoře. Do větších zahrad se hodí smíšené trvalkové záhony s robustnějšími a vyššími druhy. Naopak menší záhony si vysloveně žádají kompaktně rostoucí, spíše nižší druhy. Pamatujte na to, že na záhonu nesmí zůstávat prázdná místa. Vybírejte rostliny, kterým se u nás bude dařit, tedy jim bude vyhovovat i pH půdy.

Farmer in the garden picking spinach, bio fresh organic vegetable, harvest on farm

Romantická kvetoucí louka

Pro výsev květinové louky je ideální jaro a v sušších oblastech
pozdější podzim. Nejprve musíte důkladně připravit půdu – podobně jako pod trávník – a odhadnout vhodný čas výsevu. Při květnaté louce se nedoporučuje závlaha. Na malé ploše můžete sít ručně, na větší pomocí secí. Tam, kde chcete vysévat květinovou louku, nesmíte aplikovat herbicidy. Půdu připravujte důkladně, ale spíše mělce, aby spodní vláha vzlínala k semenům přes nezkypřenou půdu. Malá vrstva nakypřené půdy nad semeny nepropouští vláhu dále k povrchu. Plochu před výsevem nehnojte. Klíčící rostliny si velmi dobře vystačí s tím, co v půdě mají. Je důležité, aby přírodní podmínky daného místa formovaly samotné vyrůstající rostliny. Později to zaručí stabilitu celého porostu. Pokud byste použili například dusíkatá hnojiva, způsobilo by to rychlý růst trav a potlačilo růst lučních bylin.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek