- Komerční sdělení -finance
DomůBydleníElegance, harmonie a bohatost kvetení

Elegance, harmonie a bohatost kvetení

Díky jednoduché kompozici a vhodné výsadbě lze i na relativně malé ploše kolem domu dosáhnout elegance, pohoda, harmonie a bohatost kvetení.

Mladá rodina se dvěma dětmi, čerství majitelé novostavby na tichém okraji menšího městečka na jihu Slovenska, měla ve výběru zahradního architekta jasno. Jelikož se se Zoltánem Nagyem z ateliéru Grand Garden přátelé už déle a líbí se jim jeho práce, po dokončení stavebních prací a zpevněných ploch přizvali právě jeho. Kolem domu byl prudší svah směřující ke stavbě a z původních rostlin bývalé zahrady zde rostl jeden velký ořech a ponechali i pár náletů – dospělých akátů.

Elegantní a rozmanitá zahrada domu
Jako první v této zahradě upoutají oku lahodící ucelené záhony trvalek a nižších keřů s květy v bílých, červených a fialových tónech protkávané výsadbami trav. Zdroj: Miro Pochyba

Návrh svěřili do Zoltánových rukou a po konzultacích a drobných úpravách nic nebránilo realizaci. „K domu a terase s jednoduchým půdorysem jsem zvolil přímé, buď s domem rovnoběžné, nebo na něj kolmé linie, které prostoru dodávají eleganci,“ říká zahradní architekt ke kompozici zahrady. „Největší práce byla se svahem as ním spojenou modelací terénu. Kolem domu jsme vytvářeli rovinu, kde je situována okrasná část se záhony, s trávníkem a dětským koutkem. Končí malým břežkem se schody vedoucími do vyšší části se zeleninově-ovocnými výsadbami. Břížek zcela zakrývají pestré kombinace keřů, růží a trvalek. Před výsadbami jsme půdu obohatili rašelinou a pomalu se uvolňujícím hnojivem, což je důležité pro bujný a zdravý růst.“

Co se nových dřevinových výsadeb týče, kostru tvoří stromové hlohy s jedlými plody, z nižších dřevin jsou vysázeny stálezelené fotinie, vavřínovce a opadavé jedlé muchovníky. Zvoleným solitérním stromem je málo známá paroce perská původem z Íránu s intenzivním podzimním vybarvením do červena.

Elegantní a rozmanitá zahrada domu
Vytrvale kvetoucí trvalka šalvěj luční, odrůda ‚Ostfriesland‘, je spolehlivou společnicí k růžím i travinám.

Plná květin

Jako první v této zahradě upoutají oku lahodící ucelené záhony trvalek a nižších keřů s květy v bílých, červených a fialových tónech protkávané výsadbami trav. Právě uskupení těchto rostlin spoluvytváří pohodovou atmosféru. Najdete zde šedavé čistce vlnaté, spoustu půdopokryvných rudých růží kvetoucích celé léto i fialově kvetoucí šalvěje.

Zajímavostí je stepní tráva kavyl, o kterou je třeba každé jaro speciálně postarat. Po seříznutí nad zemí z ní je třeba pěstí „vymlátit“ suché a mrtvé části, jinak trs časem odumře. Po tomto zákroku kafe z živých částí opětovně vyroste. Druhou zajímavostí kavyle je, že je krátkověký a v zahradě „putuje“, čili vyrůstá ze semínek na nových místech, kde se může ponechat nebo prosadit, či zlikvidovat.

Cozy covered sitting area with wicker chairs and swing bench. Northwest, USA

Elegantní a rozmanitá zahrada domu
Údržba zahrady spočívá zejména v péči o trávník, jarním ostříhání trvalek a průběžném odstraňování odkvetlých květin. Na jaře domácím s pracemi pomáhá realizační firma, ostatní zvládnou sami.

Velkou předností nově zakladané zahrady jsou dospělé stromy buď na pozemku, jako v tomto případě ořech, nebo v přímém okolí. Zelená kulisa, kterou vytvářejí, umocňuje dojem, že člověk je někde v přírodě.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek