- Komerční sdělení -finance
DomůUdálostiUkrajina požádala Turecko, aby zadrželo loď přepravující ukrajinské obilí

Ukrajina požádala Turecko, aby zadrželo loď přepravující ukrajinské obilí

Ukrajina požádala Turecko, aby zadrželo loď Žibek Žoly, plující nyní pod ruskou vlajkou a přepravující náklad ukrajinského obilí z Rusy okupovaného přístavu Berďansk. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na ukrajinského představitele a dokument, který Reuters viděl.

Představitel ukrajinského ministerstva zahraničí s odvoláním na informace od ukrajinských námořních úřadů uvedl, že zmiňovaná loď s výtlakem 7 146 tun byla v Berďansku jako první naložena nákladem 4 500 tun obilí, které patří Ukrajině.

Kazašské loďařství, které loď Žibek Žoly provozuje, tvrdí, že přeprava obilí z Berďanska do Turecka se uskutečňuje na žádost Ukrajiny, napsala kazašská tisková agentura KazTAG. Loď vyplula s nákladem pšenice 28. června z Berďanska do Turecka. Majitel lodi plavidlo pronajal do konce listopadu letošního roku ruské společnosti, která má s estonskou firmou obchodující se zrnem a olejem, uzavřen dlouhodobý kontrakt na přepravu obilí z Ukrajiny do Turecka.

Kyjev již několik týdnů obviňuje Moskvu z krádeží pšenice v oblastech okupovaných ruskou armádou na jihu Ukrajiny az jejího nezákonného prodeje do zahraničí. Moskva toto obvinění odmítá.

Ukrajinský přístav Berďansk v Azovském moři dobyly ruské síly v úvodu invaze, která začala 24. února. Nachází se v Záporožské oblasti, kterou stejně jako sousední Chersonskou oblast z velké části okupuje Rusko.

Close up of cupped farmer’s hands full of grain

Ukrajina našla způsob, jak dostat obilí do světa

Ruská invaze může podle expertů způsobit celosvětovou potravinovou krizi, protože Ukrajina nemůže kvůli ruské blokádě vyvážet úrodu z přístavů, které má stále pod kontrolou. Rusko tvrdí, že nechá ukrajinské lodě s potravinami odplout, pokud Ukrajinci odminují přístupy k přístavům. To Kyjev odmítá, protože se obává, že ruská armáda zaútočí na ukrajinské černomořské pobřeží. Rozhovory ohledně exportu ukrajinského obilí za účasti Turecka a OSN zatím nepřinesly žádné výsledky.

Moskva zřídila v Chersonské a Záporožské oblasti orgány zvané „vojenská a civilní správa“, které organizují rusifikaci oblastí. Proruské úřady se připravují na anexi těchto území Ruskem, jak tomu bylo v roce 2014 v případě ukrajinského poloostrova Krym.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek