- Komerční sdělení -finance
DomůRady a NávodyFiala: Česko pomůže Slovensku při ochraně vzdušného prostoru

Fiala: Česko pomůže Slovensku při ochraně vzdušného prostoru

Česko od září pomůže Slovensku s ochranou vzdušného prostoru. Premiér Petr Fiala to oznámil v neděli v diskusním pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi. Slovenský premiér Eduard Heger, který byl hostem pořadu, to ocenil stejně jako vyslání českých vojáků na ochranu našich východních hranic. TASR zprávu převzala od portálu ČT24.

Slovensko v červnu požádalo Českou republiku o pomoc při ochraně vzdušného prostoru, dokud nepřevezme objednané americké stíhačky F-16.

„Nepochybně vyhovíme. Myslím, že je to krásný příklad nejen obranné spolupráce, ale také důvěry. Pomůžeme Slovensku do té doby, než bude mít k dispozici nová letadla. A počítáme s tím, že zase nám někdo pomůže, budeme-li mít problémy,“ řekl Fiala. Zdůraznil, že je to iv zájmu České republiky, protože Slovensko hraničí s Ukrajinou, která se brání ruské invazi.

„Jsem velmi vděčný, že naše země jsou nejen historicky blízké, ale také vztahy se zlepšují. Byli jste jedni z prvních, kteří nám poskytli vojáky, nyní nám budete chránit vzdušný prostor,“ uvedl Heger, kterého cituje portál Novinky.cz.

Mig-29 Fighter Jets in Flight above the fogy mountains

Odhadl, že Slovensko bude pomoc českých stíhaček potřebovat zhruba rok. Připustil zároveň, že „ve hře“ je i to, že SR by své migy postoupila Ukrajině. „Ale nechci to říkat podrobně, protože nás i Ukrajina požádala, abychom tuto techniku ​​nespecifikovali,“ dodal podle portálu ČT24.

Americké stíhačky F-16, které objednala minulá slovenská vláda, by podle Hegera měly dorazit do konce roku 2024. Jejich dodání se zpozdilo v důsledku pandemie nového koronaviru a celosvětového nedostatku čipů. Nahradit mají ruské stroje MiG-29.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek