- Komerční sdělení -finance
DomůFinanceDůchody v roce 2023 porostou o stovky Kč. Prohlédněte si ilustrační přepočty

Důchody v roce 2023 porostou o stovky Kč. Prohlédněte si ilustrační přepočty

První měsíce roku 2022 přinášejí špatné zprávy pro všechny lidi, kteří nakupují v obchodech nebo tankují na čerpačkách. Tak vysoké nárůsty inflace Slovensko nezažilo už přes 20 let. Dvojnásob se to dotýká těch nejzranitelnějších – důchodců. Za prvních pět měsíců vzrostla důchodcovská inflace o 11,3 procenta.

Jedná se o klíčový údaj, protože na důchodové inflaci závisí i zvyšování důchodů. Od ledna 2023 se zvýší důchody o stejné procento, o jaké vzroste důchodová inflace v prvních šesti měsících letošního roku. V prvních pěti měsících zatím vzrostla o 11,3 procenta.

Jelikož ceny pravděpodobně porostou iv červnu, důchodová inflace za prvních šest měsíců by měla být ještě vyšší. Nová čísla za červen zveřejní Statistický úřad někdy v první polovině července. Výše důchodových dávek zatíží rozpočet podle vyjádření členů vlády o přibližně miliardu eur.


Na vysoký nárůst důchodů upozornila v polovině února ještě Rada pro rozpočtovou odpovědnost.

Cropped shot of a senior man sitting alone at home and going through his finances

Nízká inflace v roce 2021 způsobila, že od 1. ledna 2022 byla valorizace důchodů pouze o 1,3 procenta. To silně kontrastuje s výší růstu cen, která pro důchodce zaznamenala 13,5 procenta. No dobré zprávy jsou, že od nového roku se růst rapidně zvýší. Letošní nízký růst důchodů vychází z inflace z prvního pololetí loňského roku. Růst cen, který začal ve druhém pololetí a růst cen v prvním pololetí letošního roku se tak projeví v růstu důchodů až v příštím roce. Budoucoroční valorizace důchodů by proto měla být vyšší, než inflace,“ tvrdí ekonomové Rady.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek