- Komerční sdělení -finance
DomůRady a NávodySIS monitorovala v roce 2021 obchodování s výrobky obranného průmyslu

SIS monitorovala v roce 2021 obchodování s výrobky obranného průmyslu

Slovenská informační služba (SIS) se v oblasti kontroly exportu a nakládání s citlivým zbožím v roce 2021 prioritně věnovala získávání informací týkajících se obchodování s výrobky obranného průmyslu (VOP) či exportů zboží, které by mohly být zneužity při vývoji a výrobě zbraní hromadného ničení, a problematiky zbraní kategorie D. Vyplývá to z neutajované verze Zprávy o činnosti SIS za rok 2021.

Služba zaznamenala na Slovensku několik aktivit směřujících k podpoře ruského obranného průmyslu. Jako problematické vyhodnotila i některé případy obchodování s položkami s dvojím použitím a kontrolovaným zbožím.

SIS se soustředila na monitorování transferů a exportů VOP do zahraničí a na jejich bezpečné uskladnění v prostorách slovenských společností. „Předmětem zpravodajského monitorování bylo několik obchodů, v souvislosti s nimiž bylo třeba prověřit koncového uživatele zboží, jakož i jeho využití,“ píše se ve zprávě. Prověřovali také dodržování antireexportní doložky, kterou si na VOP uplatnil dodavatel. V řadě případů zjistili, že licencované zboží se prodávalo mezi více slovenskými subjekty a následně bylo bez souhlasu země dodavatele po částech transferováno do jiné členské země EU, pravděpodobně s cílovou destinací mimo EU.

Modern Pistols And Gun Cartridges At Gun Training Range

SIS se podílela na prověrkách bezpečnostní spolehlivosti subjektů, které v ČR disponují povolením k obchodování s VOP, respektive si podali žádost o jeho vydání. „Příjemcům ze zákona tak byly odstoupeny informace, které poukazovaly na rizikovost některých subjektů. Předmětem zpravodajského zájmu byly i slovenské fyzické osoby, které se pravděpodobně angažovaly v obchodech s VOP, ale předmětné aktivity realizovaly bez příslušného povolení a v jiných státech,“ informuje služba ve výroční zprávě.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek