- Komerční sdělení -finance
DomůFinanceMění se definice dopravní nehody. Kdy je třeba volat policii?

Mění se definice dopravní nehody. Kdy je třeba volat policii?

Už se vám někdy stalo, že při parkování jste neměli štěstí a odneslo si to i cizí auto? Pokud jste dosud museli čekat na příchod policisty, abyste mohli sepsat pojistnou událost, od 1. července tohoto roku nastávají v Zákoně o silničním provozu změny. Nejnovější novelizace totiž přináší změnu. „Kromě jiného, ​​v paragrafu 64 stanoví i to, kdy je třeba k nehodě volat policii,“ podotýká Pavol Michalec, odborný garant pro neživotní pojištění společnosti UNIVERSAL makléřský dům. Společnost je jedna z největších makléřských společností působících na slovenském trhu.

Platilo, že pokud škoda na vozidle či majetku nepřekročí 3 990 eur, je považována za škodnou událost. Nad tuto částku však už šlo o dopravní nehodu. \“Při škodné události přitom není nutné volat policii, pokud se účastníci dohodli na viníkovi, nikdo nebyl zraněn či usmrcen, nedošlo k úniku nebezpečných věcí a žádný z účastníků nebyl pod vlivem omamných látek,\“ vysvětluje Pavol Michalec.

Od pátku 1. července však dochází ke změně. Jakákoliv událost, která se stane v přímé souvislosti s provozem vozidla a při které dojde jen k hmotné škodě bez ohledu na její výši, nebude považována za dopravní nehodu, ale za škodnou událost. \“Uvedené však bude platit pouze tehdy, pokud se její účastníci dohodli na zavinění a vypsali spolu tiskopis k zajištění náhrady vzniklé škody,\“ poukazuje odborník.

Rychlejší řešení

Změna definice výrazně ušetří účastníkům nehody čas, protože nebudou muset čekat na příchod policie, a zároveň se tak výrazně zkrátí blokování a omezování plynulosti silničního provozu. „Od 1. července 2022 se tak již při jakémkoli střetu nebo srážce dvou vozidel není třeba zabývat předpokládanou výší škody. Výhodou změny je, že určit výši škody na místě je mnohdy obtížné až nemožné,“ podotýká Pavol Michalec.

Taxi accident in snowy weather in winter, car crash on slippery road, Moscow, 12.02.2021

Joe Biden, Vladimír Putin
ČTĚTE VÍCE
Američané zachraňují Evropu. Bere od nich více plynu než z Putinova Ruska
Samozřejmě, předpokladem vzniku takové škodné události je to, že se účastníci dohodnou, kdo je za nehodu zodpovědný. „Škodová událost se řeší vyplněním zprávy o nehodě i bez přítomnosti policie. Další postup řeší účastníci už přímo s pojišťovnou viníka,“ vysvětluje.

Pozor si dejte na to, byl-li při této události někdo zraněn nebo usmrcen, některý z řidičů byl pod vlivem alkoholu, drog nebo jiných omamných látek, zda došlo k úniku nebezpečných látek nebo se poškodil veřejný majetek včetně cesty, tehdy je nezbytné zavolat policii tak , jako dosud.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek