- Komerční sdělení -finance
DomůFinanceVálka prudce zvyšuje ceny hnojiv, Rusko bylo jejich klíčovým vývozcem

Válka prudce zvyšuje ceny hnojiv, Rusko bylo jejich klíčovým vývozcem

Ruská invaze na Ukrajinu výrazně narušila globální zemědělské trhy a prudce zvýšila ceny klíčových vstupních produktů, jako jsou hnojiva či krmivo pro zvířata. Uvedl to v pátek evropský statistický úřad Eurostat.

Podle údajů Eurostatu se průměrná cena zboží a služeb v zemědělství v 1. čtvrtletí 2022 ve srovnání s posledním kvartálem 2021 zvýšila o 9,5 %. Ceny hnojiv přitom vyskočily o 21,2 %, energií a maziv o 17,4 % a krmiv pro zvířata o 9,2 %.

Průměrná cena zemědělské produkce se v prvních třech měsících 2022 zvýšila o 6 %, informoval Eurostat.

Invaze Ruska na Ukrajinu, dva klíčové zemědělské exportéry, přerušila dodávky jedlých olejů a hnojiv z oblasti Černého moře. V důsledku toho se ceny sóji a kukuřice, ale i pšenice blíží k rekordům. Rusko je klíčovým vývozcem hnojiv a Ukrajina je hlavním vývozcem kukuřice a slunečnicového oleje.

Průměrná cena hnojiv a přípravků na zlepšení půdy se v 1. čtvrtletí 2022 ve srovnání se stejným obdobím 2021 téměř zdvojnásobila, přičemž ceny energií a maziv vzrostly o 55,6 %. Vyšší náklady na obiloviny a energií se projevily v nárůstu průměrných nákladů na krmivo o 22,9 %.

Cropped shot of an unrecognisable woman holding potting soil while gardening at home

Ceny zemědělské produkce, jako jsou obiloviny, olejniny, skot, drůbež a mléko, v 1. kvartálu stouply meziročně v pásmu od 21,4 % do 51,7 %, dodal Eurostat. Evropská komise v pátek snížila svou prognózu produkce měkké pšenice v bloku v sezóně 2022/23 výrazně pod úroveň minulé sezóny, ale zachovala svůj výhled na rekordní vývoz.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek